Blog
Kuba Gall v Kazani

Vložil zatloukal dne 22. 7. 2013

Posílám postřehy Kuby Galla z jeho pobytu v Kazani!

Letní světová univerziáda 2013 ? Kazaň

Již od roku 1959 se každé dva roky pořádají oficiální studentské (univerzitní) hry, které jsou svým pojetím a organizací velmi podobné Olympijským hrám. Zastřešující organizací je Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU), která (stejně jako Mezinárodní olympijský výbor v případě Olympiád) rozhoduje o pořadateli této velkolepé akce. V letošním roce se přípravy tohoto svátku vysokoškolského sportu zhostilo ruské město Kazaň. Rozhodně se nejedná o jednoduchý úkol - vždyť připravit hry pro více než 10.000 sportovců ze 162 zemí světa v 27 sportech vyžaduje opravdu pořádný kus práce (a taky nemalé finanční prostředky).

Měl jsem to štěstí a mohl jsem navštívit letošní Univerziádu v pozici přímého účastníka, tedy nikoli sportovce - působil jsem jako rozhodčí na turnaji ve volejbalu, což asi není nic překvapivého, přece jen jsem spíše sportovec pasivní:-)

Každopádně se jedná o velký zážitek. Cestoval jsem společně s cca polovinou české výpravy leteckým armádním speciálem z Prahy přímo do Kazaně.

Pár postřehů z Kazaně, které jsem psal známému prostějovskému volejbalovému guru Honzovi Zatloukalovi - email z 7.7.2013, samozřejmě lehce doplněný a upravený bez původně použitých expresivnějších výrazů:-)

"Chvilku mám čas", tak jsem si řekl, že vás pozdravím a pošlu pár postřehů z Kazaňe, ačkoli vás to možná ani nezajímá:-)

Jsem trochu překvapený, protože se jedná o vcelku pěkné a moderní město západního stylu. Určitě je to v souvislosti s Univerziádou, ale všude je uklizeno, čisto, všechno nově opraveno, nazdobeno, nové parky, budovy, silnice, sportoviště... trošku to vypadá, že nevěděli, co s penězma. Číňani jsou megalomani, ale v Rusku rozhodně moc nezaostávají (samozřejmě pokud jde o velká města, venkov asi bude něco jiného, tam jsem naštěstí nebyl).

Zkoordinovat 14.000 účástníků Univerziády je solidní logistický úkol, ale musím říct, že to zatím zvládají na 100%. Navíc všude ve městě, hotelech a sportovištích pomáhají "volunteers", kterých je kolem 20.000. No a taky "miliony" policajtů a dalších borců z "KGB". Prostě zhruba na každých 200 metrech jsou min. 2 policajti. Musím ale říct, že jsou všichni moc příjemní, snaží se vždy pomoci a vyjdou ve všem vstříc. Univerziádou opravdu žijí a mají radost, když se mohou seznámit s lidmi z celého světa - prostě nadšenci.

Posílám také pár (spíš víc) fotek, mimo jiné ze zahajovacího ceremoniálu z plného (75.000 lidí) stadionu. Celkem slušná atmosféra, když se zpívala ruská hymna (samozřejmě beze mě, to by byl dost falešný zpěv:-)) Univerziádu otevíral sám pan nejvyšší (nikoli vzrůstem, samozřejmě) gaspadin Vladimir Vladimirovič Putna:-) No, trochu to vypadalo, že mluví polobůh, asi je dost populární.

Líbil se mi nástup všech výprav - stejně jako na olympiádách. Dokonce jsem zatleskal všem výpravám, teda až na jednu výjimku - když nastupoval takovej "nestát" jako je Palestina. Izraeli jsem samozřejmě aplaudoval 2 minuty:-)

Celkem nás na turnaji čeká 167 utkání (muži i ženy). Je nás tu dohromady 39 rozhodčích, takže na každého vychází cca 8 utkání (pískají vždy 2). Jak už jsem říkal, organizaci musím pochválit, vše funguje tak jak má. Finálový zápas navštívila i ruská "dvojka" Dmitrij Medvedev.

Jinak každý večer chodíme na pivo a na večeři, a jelikož se většinou sejdeme (středoevropsko-norsko-brazilská parta) až kolem půl jedenácté večer, vyrážíme dost pozdě, takže vždy přijdeme až lehce kolem/po půlnoci. No, ve službách se ale ještě Rusi musí dost učit, na první pivo čekáme vždycky 10 - 15 minut; a to je pro mne pochopitelně dost nepříjemné:-) Jinak psát o ruské vodce je asi zbytečné:-)

До свида́ния!

Kuba

zatloukal

Fotogarelie ZDE


Kalendář akcí

Kalendář

Partneři


Město Prostějov

Olomoucký kraj